Zarząd
Komisja Rewizyjna
dh Marian Kwiatoń – prezes
dh Marcin Stroiński – naczelnik
dh Robert Mrozek – zastępca naczelnika
dh Dariusz Danielik – skarbnik
dh Mateusz Starzyczny – sekretarz
Stanisław Kubis – przewodniczący
dh Grzegorz Dubas – Członek Komisji
dh Krzysztof Terlikowski – Członek Komisji
Dane teleadresowe
Adres korespondencyjny – 44-300 Wodzisław Śląski, ul. Gosława 31
NIP – 647-216-91-00
REGON – 276230980
KRS – 0000003056
Kontakt – tel. 32 4551391
Kilka słów ...
Początkiem działalności przeciwogniowej w Jedłowniku była powołana w 1905 r. Przymusowa Straż Pożarna. W tym samym czasie działał również powołany, prawdopodobnie z inicjatywy proboszcza, ks. Antoniego Roboty „Związek Sikawkowy”. Obejmował on swoim zasięgiem teren ówczesnej parafii tj. Jedłownik, Czyżowice, Turzę, Turzyczkę i Marusze. Około 1920 roku wybudowana została przy ulicy ks. Roboty pierwsza remiza strażacka, fundatorem której był administrator miejscowego dworu Laudien.
W remizie tej umieszczona została sikawka, która dotychczas przechowywana była w kolarni we dworze. Po okresie powstań i przyłączeniu Śląska do Polski na terenie Jedłownika działała w dalszym ciągu Przymusowa Gminna Straż Pożarna.
Jednak za historyczną datę powstania naszej jednostki, przyjmuje się dzień 27 kwietnia 1930 r. kiedy to z inicjatywy miejscowych mieszkańców Reinharda Hanslika i Józefa Płaczka doszło do zwołania zebrania założycielskiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedłowniku.
Okres od roku 1930-1939, niezależnie od stałej gotowości bojowej wykorzystywany był do czynnego udziału w życiu społecznym Gminy Jedłownik. Straż posiadała amatorską grupę sceniczną, która przygotowywała ludowe widowiska teatralne wystawiane na scenie miejscowej gospody. Dochody uzyskiwane z przeróżnych imprez przeznaczane były na zakup i konserwację sprzętu. Z chwilą wybuchu II wojny światowej , działalność straży została przerwana przez okupanta.
Po wyzwoleniu, w dniu 24 czerwca 1945 r. Naczelnik Gminy Jedłownik Jerzy Grycman zwołał zebranie, na którym reaktywowano działalność straży. Przystąpiono do organizowania sprzętu kupując w II półroczu 1945 r. pierwszą motopompę, a następnie syrenę elektryczną. 7 września 1958 r. poświęcono ufundowany przez miejscowe społeczeństwo sztandar służący we wszystkich uroczystościach. W 1961 r. na zebraniu mieszkańców zawiązał się komitet, który rozpoczął starania o budowę nowej remizy strażackiej, którą oddano do użytku w lipcu 1968 r.
Wcześniej tj. od 1966 r. sprzęt i motopompę przewożono samochodem Dodge a od 1971 r. samochodem Studebacker przekazanym z Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. W roku 1979 przydzielono jednostce beczkowóz marki Star, który służył do 2001 r. Wtedy został przekazany nam używany samochód marki Jelcz. W grudniu 2014 r. Komendant Wojewódzki PSP przekazał do naszej dyspozycji pochodzącego z PSP w Wdzisławiu Śl. używanego ale nowszego Jelcza, który służy nam do dnia dzisiejszego..
Z inicjatywy zarządu 4 maja 1996 r. w tutejszym kościele poświęcono ufundowane przez tutejsze społeczeństwo nowy sztandar OSP oraz figurkę św. Floriana, którą ulokowano na frontonie budynku remizy. W 2010 roku sztandar otrzymał odznaczenie „Zasłużony w Rozwoju Województwa Śląskiego”.
Obecnie nasza jednostka liczy 31 członków czynnych i 5 honorowych.
W 2021 remiza przeszła kompleksowy remont polegający na ociepleniu budynku, wymianie źródła ciepła na gazowe, wykonanie różnych prac wewnątrz i wykonanie nowej elewacji.
Współpraca z jednostką państwa sąsiedniego – SDH DOUBRAVA, (Republika Czeska)